Dnes je nedeľa, 28.november 2021, meniny má: Henrieta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Výhľady, ach tie výhľady!

júl 24, 2019 - 08:00
Krásna panoráma odjakživa lákala ľudí. Pre človeka je niečo také magické pozrieť sa do diaľav, že pre to neľutuje vyšliapať zopár kilometrov. Prinášame vám tipy na jedny z najkrajších výhľadov na Slovensku. Nech sa páči, vyberte si, kam zamierite na výlet.
Foto: 
shutterstock.com

Haligovské skaly

Je to chránený prírodný výtvor na území Národného parku Pieniny. Najlepší výstup k nim je z obce Haligovce, po zelenou značenom chodníku. Ak chcete vidieť nádherné výhľady, musíte odbočiť z chodníka asi desať metrov, kde nájdete obľúbené vyhliadkové miesto. Zo skál je úchvatný výhľad na Haligovce, Spišskú Maguru a Belianske Tatry. Výhľad je orientovaný na západ, preto je najlepšie, ak sa na túru vydáte tak, aby ste na vrchole boli pred poludním.

Špania Dolina

shutterstock_1277770765.jpg

Špania Dolina
Foto: 
shutterstock.com

Jedenásť kilometrov od Banskej Bystrice leží úchvatná kedysi banícka obec Špania Dolina. Leží vo výške zhruba 730 metrov nad morom a dostanete sa do nej autom alebo autobusom. V obci je náučný chodník, ktorý je vhodný aj pre detských turistov. Pešou chôdzou po ňom uvidíte Dennú štôlňu a štôlňu Mann, z haldy Maximilián si dosýta vychutnáte panoramatický výhľad na kostol Premenenie Pána a na Kremnické vrchy.

Zo Sivca na Ružín

zo_sivca_na_ruzin.jpg

Zo Sivca na Ružín
Foto: 
shutterstock.com

Vrch Sivec, ľudovo nazývaný aj Šivec alebo Šivá skala, patrí k najnavštevovanejším v okolí Košíc. Ponúka strhujúci výhľad, jeden z najkrajších na východnom Slovensku. Okrem priľahlej doliny Hornádu a pohoria Volovské vrchy a Čierna hora, možno z neho za priaznivých podmienok obdivovať aj Lomnický Štít vo Vysokých Tatrách. A to je už čo povedať! Na Sivec sa možno dostať po značených turistických chodníkoch, ktoré začínajú v lokalite Ružín-most – zelená, neskôr žltá značka alebo z vlakovej stanice Ružín – modrá, neskôr žltá značka.

Tomášovský výhľad

shutterstock_689285446.jpg

Tomášovský výhľad
Foto: 
shutterstock.com

Je to najkrajší výhľad v Slovenskom raji. Na úchvatné skaly, ktoré sa týčia nad riekou Hornád, určite musíte prísť. Výstup vôbec nie je náročný, aj keď na vás čaká „stupák“. Za hodinku možno túru hravo zvládnuť. Trasa má tri a pol kilometra, je riadne vyznačená. Začiatok je na parkovisku Čingov. Držíte sa žltej značky, ktorá vás  dovedie až k cieľu. Tomášovský výhľad sa nachádza v nadmorskej výške 680 metrov nad morom. Z plošiny vidieť Prielom Hornádu, doliny Bieleho Potoka a pri dobrej viditeľnosti aj štíty Vysokých Tatier.

Lomnický štít

shutterstock_1151126792.jpg

Lomnický štít
Foto: 
shutterstock.com

Vyberte sa s rodinou na druhý najvyšší štít Vysokých Tatier – na Lomnický štít. Vyvezte sa lanovkou nad oblaky a prežite neopakovateľné výhľady na okolité štíty najmenších veľhôr sveta. Z údolnej stanice v Tatranskej Lomnici vedie štvorsedačková kabínková lanovka, ktorá vás vyvezie na stanicu Štart, odtiaľ sa novou pohodlnou pätnásťmiestnou lanovkou dostanete na Skalnaté Pleso, to je ďalšia prestupová stanica. Tu nastúpite na visutú červenú lanovku, prekonáva prevýšenie 855 metrov, ktorá vás zavezie do cieľa, do výšky 2634 metrov nad morom. Potom sa už treba len kochať. Je to nádhera a neopísateľný zážitok. Napriek nie najnižším cenám za lanovky výhľady stoja za to. Naše „veľké malé hory“ budete mať ako na dlani. Akurát si musíte lístky na lanovky kúpiť v predstihu, zvyčajne sú totiž vypredané.

UFO Bratislava

ufo_bratislava.jpg

UFO Bratislava
Foto: 
shutterstock.com

Asi si poviete, čo to tu pletieme. Hlavné mesto medzi prírodné krásy? No aj tento výhľad si zaslúži pozornosť. Z UFA na vrchole Mosta SNP môžete obdivovať nádherné Malé Karpaty, ale poďme po poriadku. Na UFO sa dostanete výťahom, vystúpite v reštaurácii a schodmi sa dostanete hore na vežu. Vyhliadka je spoplatnená, takže si zoberte eurá. Určite sa však oplatí ísť hore. Z najvyššieho bodu Mosta SNP uvidíte Bratislavský hrad, budovu parlamentu, Dóm sv. Martina, Petržalku, Dunaj, vysielač na vrchu Kamzík, dunajské mosty i Sad Janka Kráľa. A to všetko lemujú spomínané Karpaty.

- - Inzercia - -