Dnes je nedeľa, 28.november 2021, meniny má: Henrieta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Celoplošné testovanie alebo lockdown?

október 22, 2020 - 09:51
Pandemická komisia, ktorá zasadala v stredu 21. októbra, sa zhodla na tom, že Slovensko by malo mať kombináciu oboch opatrení, a to miernejší lockdown aj celoplošné testovanie. Uviedol to dnes pred rokovaním krízového štábu minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Práve krízový štáb bude dnes rozhodovať o ďalšom postupe v boji proti ochoreniu COVID-19.
Foto: 

To, ako nakoniec dopadne osud obyvateľov Slovenska, sa dozvieme možno už dnes po zasadnutí krízového štábu. Možno, pretože vyjadrenia členov vlády a odborníkov sú plné rozporov a nejasností. 

Minister hospodárstva Richard Sulík považuje v súčasnosti otázky o možnom lockdowne na Slovensku za predčasné. "Počkajme si najskôr na výsledky testovania v najviac postihnutých okresoch,“ doplnil Sulík svoj postoj pre agentúru SITA.

"Slovensko môže čakať aj lockdown, teda úplné zatvorenie obchodov či zákaz vychádzania" Po zasadnutí vlády to v stredu povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Premiér Igor Matovič v stredu uviedol, že ak sa odborníci rozhodnú, že projekt celoplošného testovania nie je dostatočný, v hre je aj lockdown. "Ideme ako vlak, ktorému prestali fungovať brzdy. Musíme akýmkoľvek spôsobom ten vlak zastaviť," povedal. 

„Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR podporuje prípadné plošné testovanie obyvateľstva, za predpokladu, že sa na tomto kroku zhodujú aj odborníci, je však nevyhnutné, aby priebeh testovania bol dôkladne pripravený a neohrozil chod firiem,“ skonštatoval jej prezident Tomáš Malatinský. Neriadené zastavenie prevádzky by podľa asociácie malo za následok potenciálne ohrozenie zdravia a životov, ako aj ekonomické škody v rádovo desiatkach miliónov eur a doslova zlikvidovanie firiem, čo je bez následnej kompenzácie zo strany štátu krajne neprijateľné.

Výhrady ku krokom vlády má aj Slovenská obchodná a priemyselná komora. Zámer celoplošného testovania na COVID-19 vníma pritom ako vrcholne rizikový a nedomyslený. Kompetentným vyčíta, že taká rozsiahla akcia dotýkajúca sa každého občana je pripravovaná v utajení, v úzkom kruhu a bez konzultácie s tými, ktorých sa životne dotýka, okrem iných oblastí aj hospodárskej sféry. "Navyše ani dnes, niekoľko dní pred jej uskutočnením, nie sú jasné viaceré kroky, ako bude prebiehať," dopĺňa. Zároveň jej chýba odpoveď na zásadnú otázku, a to pri akom percente pozitívnych testov sa vyvodia závery a aké budú.

Dnes je už isté, že Slovensko stojí pred uzatvorením krajiny. V tlačovej správe to uviedla Únia miest Slovenska (ÚMS). Celoplošné testovanie obyvateľstva na prítomnosť koronavírusu je podľa únie nerealizovateľné, pretože primátori miest k prípravám celoplošného testovania obyvateľov nemajú jednotné informácie. 

Primátori miest sa preto obávajú, že nebudú vedieť zabezpečiť všetky zamýšľané úlohy tak, aby bol masový projekt úspešný. „Nebudeme hľadať vinníkov a nechceme, aby sa do tejto situácie ťahala politika. Musíme si udržať chladnú hlavu a riešiť problémy, ktoré nás v najbližších týždňoch čakajú. Investujme energiu a peniaze do reálnych a bezpečných riešení. Toto nepovažujeme za reálne ani za bezpečné riešenie. Zomknime sa a buďme zodpovední. Len tak sa spoločne z tejto krízy dokážeme dostať,“ povedal prezident ÚMS Richard Rybníček.

Tak teda - ako nakoniec skončí SLOVENSKO?

Sledujte www.zenskyweb.sk, kde pre vás celú situáciu monitorujeme!

- - Inzercia - -