Dnes je nedeľa, 28.november 2021, meniny má: Henrieta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Policajné odposluchy zo stretnutia na chate

október 25, 2021 - 21:06
S obhajcami nevinných ľudí sa, ako povedal Fico, stretával a bude sa stretávať, aby mal dostatok informácií na svoju politickú prácu.
Foto: 
sita

Obrazovo-zvukové záznamy, ktorými disponuje Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ako aj ich doslovné prepisy potvrdzujú snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz a diskreditovať a kriminalizovať vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry a prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry.

Uvádza sa to v stanovisku ÚŠP, ktoré poskytla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová. Záznamy podľa stanoviska dokazujú aj úniky informácií od niektorých orgánov presadzovania práva nepovolaným osobám. Dozorový prokurátor predložil tieto dôkazy v rámci doplnenia návrhu na predĺženie väzby obvinených v kauze Očistec.

„Dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry doplnil dňa 22. októbra svoj návrh na predĺženie väzby obvinených v kauze Očistec o obrazovo-zvukové záznamy získané postupom podľa paragrafu 114 Trestného poriadku na základe príkazu sudcu pre prípravné konanie okresného súdu v inej trestnej veci, ktorú nedozoroval Úrad špeciálnej prokuratúry," doplnila Tökölyová.

Polícia v rámci akcie Očistec ešte v novembri 2020 zadržala viacerých bývalých vysokých policajných funkcionárov. Obvinení sú napríklad zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z korupčných trestných činov a z trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa. Vo väzbe sú momentálne napríklad bývalý policajný prezident Tibor G., exšéf Národnej kriminálnej agentúry Peter H. alebo bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert K.

Reakcia Roberta Fica:

V akej dôkaznej kríze musí byť špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a jeho nohsledi na Špeciálnej prokuratúre, ak dali sledovať a odpočúvať lídra opozičnej strany na jeho stretnutiach s obhajcami ľudí, ktorých považuje za nevinných. Lipšic a spol. už nemohli urobiť nič iné, aby potvrdili, že patria do rúk spravodlivosti. Vyhlásil to predseda opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico. Reagoval tak na zverejnené video z chaty, ktoré monitorovala polícia. Video zverejnil portál aktuality.sk

Podľa portálu dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) doplnil svoj návrh na predĺženie väzby obvinených v rámci novembrovej akcie Národnej kriminálnej agentúry Očistec o obrazovo-zvukové záznamy. Ide o priestorové odposluchy, kde kamery zaznamenali rozhovory Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, advokáta Mareka Paru, syna policajného exprezidenta Tibora G. a oligarchu Miroslava Bödöra.

„S obhajcami nevinných ľudí som sa stretával a budem sa stretávať, aby som mal dostatok informácií na svoju politickú prácu. Z tohto absurdného odpočúvania sa nikto nedozvie nič viac, ako počuje odo mňa na tlačových konferenciách. Budem naďalej pracovať na dokázaní neviny nespravodlivo a z politických dôvodov obvinených nominantov opozície a osôb spojených s opozíciou,“ vyhlásil Fico. Povedal, že rok a pol hovorí o zneužívaní trestného práva na boj s opozíciou. Ako ďalej uviedol, rok a pol tvrdí, že vo väzbe sedia nevinní ľudia a že prípad bývalého špeciálneho prokurátora Dušana K. je politický "monsterproces".

- - Inzercia - -