Dnes je sobota, 27.november 2021, meniny má: Milan
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Richard Muller: Na deti som si mal nájsť viac času

október 05, 2010 - 11:09
Keď sa Richard Müller (49) zúčastnil v Košiciach akcie, kde čítal deťom rozprávky na dobrú noc, poriadne ho to chytilo za srdce. Pripomenulo mu to totiž, ako málo času mal na svoje vlastné deti a že zaujatý kariérou ich zanedbával.
Foto: 
Spevák si otvoril svoje srdce počas komornej akcie, ktorá prebehla v metropole východného Slovenska. V kresle pod lampou prečítal košickým deťom päť príbehov na dobrú noc, v ktorých boli hlavnými hrdinami obor, bradáč či anjeli. Táto situácia, ktorá mu pripomenula, že svojim dvom potomkom knižky nečítal, ho rozcitlivela natoľko, že sa o Eme (16) a Filipovi (19) výnimočne rozhovoril aj na verejnosti.

Čas sa nedá vrátiť

Rišov vzťah s jeho dvoma deťmi poznamenali excesy a škandály, ktorými si úspešný hudobník na vrchole kariéry prešiel. Samozrejme, aj jeho neprítomnosť v rodine, keďže sa sústredil na prácu, zanechala svoje stopy. Napriek tomu ich vzťahy sú dnes dobré. Veď pre Riša sú jeho syn a dcéra tým najdôležitejším na svete. „Sú pre mňa na prvom mieste. Očakával som, že rozvodom sa naše vzťahy naštrbia, no nestalo sa tak,“ povedal spevák nedávno v jednom rozhovore, kde tiež priznal, že jeho potomkovia sú to jediné, na čo sa ešte dokáže plnohodnotne tešiť. A to i napriek tomu, že na jeho chyby z minulosti nezabudli a vedia mu ich nechať poriadne pocítiť.

Košická akcia, kde čítal rozprávky hneď tridsiatke škôlkarov a školákov, mu navyše pripomenula, čo ako otec zameškal. Opitý úspechom a zavalený prácou sa im nevenoval tak, ako by si dnes prial. Preto ľutuje, že im ako malým deťom nečítal rozprávky. „V tom čase som tieto chvíľky prešvihol. Mrzí ma to, lebo sa to nedá nijakým spôsobom vrátiť naspäť, pravdepodobne by som teraz konal úplne inak,“ zamyslel sa Richard a dodal: „Čítanie rozprávok svojim deťom je nenahraditeľné a úžasné.“ Hudobník dobre vedel, o čom hovorí.

On sám totiž zažil tie krásne momenty, keď pred spaním počúval čítané príbehy. Richardovi na dobrú noc čítaval jeho starý otec a niekedy aj staré mamy. „Dokonca do tých rozprávok aj vstupovali. Pamätám si, že som mal starého otca, a keď som mal asi 4 – 5 rokov, čítaval mi. Vtedy mal on vyše 70 rokov, bol už starý pán,“ podelil sa o zážitky z raného detstva. „Rozprával rozprávky a v určitom momente, keď mal pocit, že konečne zaspávam, začal hovoriť somariny... Údajne vtedy som sa vždy strhol a zareagoval som, že tak toto nie!“ prezradil Rišo, ako ho jeho dedko skúšal.

Deti sú jeho anjeli
Hoci jeho deti s ním podobné zážitky nemajú, po úspešnom štarte s kapelou Banket, ktorá vydala až tri LP platne, sa začiatkom 90. rokov pustil do ešte úspešnejšej sólovej kariéry. Po veľkých úspechoch sa však začala prejavovať odvrátená stránka jeho kariéry. Spevák ženatý s moderátorkou Soňou patrili medzi najznámejšie páry v minulom desaťročí. Krátko pred koncom milénia sa však manželstvo zrútilo a po pätnástich rokoch vyústilo do rozvodu. Vtedy prišlo najhoršie Rišovo obdobie, keď o ňom verejnosť častejšie počula v súvislosti so škandálmi než s hudbou. Najznámejší bol ten, keď sa počas koncertu v Zlíne vyzliekol donaha a vykrikoval: „Dajte mi pervitín!“

Okrem toho v roku 2000 zapaľoval servítky v hoteli Forum a fajčil v sále v čase vyhlasovania hudobných cien. Napriek tomu sa mu v tej dobe darilo ešte aj hudobne a v roku 2001 vypredal pražskú Lucernu. Postupne však upadal a nasledujúce roky sa niesli v znamení hudobných zdarov a súkromných pádov. Za incident sa dokonca ospravedlnil v skladbe Nahý II, kde prisľúbil, že už nikdy nebude nahý. To mu však nebránilo, aby sa predviedol inými spôsobmi. Napríklad v roku 2004 si opäť vyslúžil palcové titulky, keď počas koncertu v bratislavskom klube Babylon pred publikom rozmlátil gitaru. Jeho sebazničujúce správanie sa, ktorého príčinou mali byť podľa zákulisných rečí depresie, napokon vyústilo do fázy, keď nebol schopný odohrať koncerty tak, aby naplnil očakávania svojich fanúšikov.

Svoj boj však nevzdal. V roku 2008 sa pripomenul na festivale Pohoda. Bohužiaľ, vystúpenie nedopadlo podľa očakávaní. Vypadávali mu texty a miestami falošne spieval. Toto vystúpenie sa mu podarilo napraviť na rovnakom podujatí o rok neskôr a čoskoro nasledovalo mimoriadne úspešné comebackové turné. Po škandáloch a následných zdravotných a psychických problémoch sa Müller zotavil a opäť predviedol v plnej paráde. A zdá sa, že pomaly sa vyrovnáva aj so svojou minulosťou v súkromí. „Teraz vydávam knižku fotiek a tam mám takú dvojstranu Anjeli - sú na nej znázornené moje deti v bazéne,“ prezradil. „Nafotil som ich raz v noci počas jednej dovolenky. Na tej fotografii sú také porozmáčané a porozťahované, ako tie pekné bytosti – tak oni sú mojimi anjelmi...“ dodal spevák, ktorý sa dnes snaží svojich potomkov všemožne podprovať. Dcére Eme schvaľuje modelingovú kariéru a plánuje jej nahrať cédečko. S Filipom to má vraj ťažšie. Ten mu údajne donedávna dával poriadne "vyžrať" jeho prešľapy, no dnes je ich vzťah lepší. Vlani sa dokonca prišiel pozrieť na otcovo spomínané vystúpenie na trenčianskom festivale.

Autor: MÁRIA ŠIDLOVÁ
Foto: Isifa, Daka

- - Inzercia - -